تحریم و پیامد های آن در عرصه IT

افزایش قیمت خدمات دامنه و میزبانی بر خلاف میل باطنی، این اتفاقی است که شرایط فعلی جامعه و تحریم های ایران موجب آن شده است افزایش قیمتی که احتمال بالاتر رفتن آن بدلیل همین شرایط تحریم و کمبود ابزارهای سخت افزارو نرم افزار مورد نیاز بازهم وجود دارد. عدم ثبات قیمت ارز که پیرو آن افزایش بی سابقه قیمت سخت افزارها و نرم افزارهای مورد نیاز کاربران را همراه داشته است. وقتی هیچ قیمتی در بازار برای هیچ جنسی ثابت نیست، وقتی هزینه یک سرور به صورت کاملا تصاعدی از ۲.۳۴۰.۰۰۰ تومان به ۴.۷۲۰.۰۰۰ تومان می رسد، وقتی هزینه یک هارد از ۴۴.۰۰۰ تومان به ۲۲۰.۰۰۰ تومان افزایش می یابد چگونه می توان یک قیمت ثابت برای خدمات در نظر گرفت . متأسفانه با گذشت بیش از یک دهه از فعالیت شرکتهای میزبانی وب، هنوز اتحادیه یا مجمعی خاص وجود ندارد تا بتوانند در شرایط بحرانی و ویژه تصمیماتی اتخاذ نمایند . بایستی شرکتهای فعال در این زمینه با همکاری و هماهنگی یکدیگر برای بقاء متحد شوند تا بتوانند حداقل ثباتی در بازار آشفته فعلی ایجاد نمایند.

اکثریت کاربران اینترنتی فقط یک سایت پویا و فعال می خواهند ولی اصلاً شرایط تهیه و هزینه های تأمین این نیازها را نمی دانند، نمی دانند که هاست با چه زحمت و هزینه زیادی فراهم می شود. تا به حال اشاره ای به این موارد نشده است ، برای آگاهی شما عزیزان و رفع هرگونه سوء تفاهم موارد زیر را عنوان می نماییم.

میتوان به مثالی کوچک در این خصوص اشاره کرد : ثبت یک دامنه که از دیدگاه برخی بسیار ساده است، می دانید چه هزینه ای را در بردارد؟ از طریق صرافی حواله ای ارسال می شود که بایستی به بانک واسط ارسال و از آنجا به مقصد حواله شود که در تمامی این موارد کارمزدهای مربوطه کسر می شود و در آخر Registrar نیز با کسر کارمزدی مبلغ حواله شده را به اکانت اضافه می کند . همین مراحل باعث می شود اگر قیمت دلار ۱۸۰۰ تومان هم باشد برای ما حدوداً ۲۳۰۰ تومان تمام شود. حال تصور کنید برای یک فضای میزبانی چه هزینه و شرایطی به وجود آمده است.

زمانیکه یارانه از قبوض آب و برق و گاز برداشته شد می دانید به شرکتهائی نظیر ما که از طرفی ملزم به ارائه سرویسهای داخل ایران که نیازمند اتاقهای سرور با رعایت استانداردهای تهویه هوا ، سرما، … بود چه هزینه ای تحمیل شد؟ هزینه برق از ۲۰۰.۰۰۰ تومان به ۳.۰۰۰.۰۰۰ تومان رسید. آیا در این خصوص فکری شد؟ آیا تسهیلاتی در نظر گرفته شد؟ آیا با افزایش تورم و هزینه های روزمره که برای حفظ نیروهای متخصص که در حال خدمت به کاربران هستند مجبور به افزایش حقوق از ۳۰۰.۰۰۰ تومان به ۱.۰۰۰.۰۰۰ تومان شدیم، فکری شد؟ نه، هیچ تدبیری اندیشه نشد . هیچ گروه یا شورایی مسئولیت آن را بر عهده نگرفت و فقط شرکتهای ارائه دهنده، برای بقاء می بایست تمامی این شرایط را متحمل و با به دوش کشیدن مشکلات به مسیر خود ادامه دهند. تا به امروز شرکت، تمامی مشکلات و سختی ها را به دوش کشید مبادا به کاربران خود فشاری وارد شود و نهایت تلاش خود را برای بهبود وضعیت نموده است.

وقتی اولین نیاز یک شرکت میزبانی تهیه سرور است و در حال حاضر تأمین این امکان به سختی صورت می پذیرد چرا که سرور بایستی وارد شود ولی به دلیل تحریم، وارد کردن سرور با مشکلات بسیار زیادی همراه است ، سرور از امارات وارد ایران می شد ولی به دلیل تحریم سرور بایستی از امارات به عراق منتقل و از آنجا وارد ایران شود که این مسیر برای دستیابی به سرور خود هزینه بردار است و تمامی هزینه ها بایستی به دلار پرداخت شود و در بهترین شرایط با هزینه ای بسیار گزاف به دست ما می رسد ، وقتی یک Hard ، Ram و … با افزایش ۱۰ برابر قیمت تهیه می شود. ما مجبور به افزایش قیمت هستیم چرا که امکان پایداری وجود ندارد . نمی توان با بی ثباتی بازار قیمت را به صورت ثابت عنوان کرد چرا که ناچاریم بر خلاف میلمان نسبت به تغییر قیمت اقدام نمائیم .

متأسفانه ۹۰% ابزارهای مورد نیاز چه سخت افزار و چه نرم افزار از خارج تأمین می شود و هنوز در ایران به خود کفائی در این موارد دست نیافته ایم.
هزینه تامین نیاز کاربران در خصوص فضای میزبانی در خارج از ایران که مستلزم سرورهایی در آنجا و پرداخت کلیه هزینه ها به صورت دلار می باشد که واضح و مبرهن است .